Hmyz novým zdrojem proteinu

Ať už běháte nebo chodíte do posilovny, čím více zvyšujete svoji fyzickou kondici, vaše tělo vyžaduje čím dál více a více bílkovin. To ale nutně neznamená, že musíte konzumovat více masa nebo mléčných výrobků. Mnoho sportovců se rozhoduje pro alternativní zdroje bílkovin (například rostlinné bílkoviny) pro doplnění nutných živin pro správný chod lidského těla. V posledních letech se však na pultech specializovaných obchodů objevují nové alternativní proteiny, potraviny na bázi hmyzu, jejichž trend se stále více a více rozvíjí v západních zemích u těch, kteří hledají alternativy k živočišným proteinům šetrné k životnímu prostředí.

 

CVRČČÍ PROTEIN VS. PROTEIN Z MASA

Hmyz se ukazuje jako daleko efektivnější zdroj bílkovin než klasická zvířata. Studie zveřejněná v European Journal of Clinical Nutrition ukazuje, že „hmyz obsahuje hodnoty mezi 9,96 a 68,5 gramů bílkovin na 100 gramů ve srovnání s 16,8-20,6 gramů u masa“. Hustota bílkovin se však velmi liší v závislosti na tom, o jaké druhy hmyzu se jedná. S více než 2100 druhů jedlého hmyzu se představivosti meze nekladou, avšak jako nejoblíbenější druhy se ukazují cvrčci, určité druhy mravenců a mouční červi, zejména kvůli jejich energetické hodnotě a hustotě bílkovin.

 

EKOLOGICKY UDRŽITELNÁ POTRAVINA

Jedlý hmyz je skvělou alternativou pro ty, kteří se zajímají o snižování své ekologické stopy. V průměru jsou zdroje potřebné k chovu hmyzu podstatně menší než u tradičních hospodářských zvířat. Podle Organizace pro výživu a zemědělství „cvrčci potřebují dvanáct krát méně krmiva a dvou tisíckrát méně vody než dobytek pro vyprodukování stejného množství bílkovin“. Též produkuje podstatně méně skleníkových plynů a jejich chov vyžaduje méně půdy.

 

JAK MŮŽU HMYZÍ PROTEIN VYZKOUŠET?

Cvrččí prášek je jedním z nejjednodušších zdrojů bílkovin, které lze integrovat do vaší stravy, protože jej lze použít jako jakýkoliv jiný proteinový prášek a lze ho přimíchat do Vaše každodenního proteinového shaku, dokonce i do bábovky. Hmyzí potraviny však můžete vyzkoušet například i ve formě chipsů, cookies, proteinových tyčinek nebo doplňků stravy volně k dostání na specializovaných internetových obchodech.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz